Usterka automatu palnikowego w każdym kotle gazowym Viessmann oznacza brak ciepłej wody i ogrzewania. Usterka jest poważna i w większości przypadków wymaga przyjazdu serwisu do kotła gazowego. W artykule poniżej opisujemy usterkę kotła wynikającą z braku regularnej konserwacji pieca. Błąd F3 oznacza wykrycie płomienia na palniku zanim rozpocznie się proces zapalania.
Usterka automatu palnikowego Viessmann Vitodens - na czym polega błąd F3?
Ogólnie mówiąc jest to zakłócenie działania palnika. Powodem błędu jest fakt, że podczas uruchamiania palnika jest już obecny sygnał płomienia.
W trakcie zapłonu, gdy podawany jest gaz oraz iskra ma dojść do zapalenia gazu w komorze spalania. Wygenerowanie zapłonu jest skomplikowanym procesem ponieważ wiele elementów musi ze sobą współgrać i pracować w ściśle określonych warunkach. Po 3 próbach nieudanego zapłonu, ze względu na bezpieczeństwo, kocioł zgłasza Błąd F3 lub F4 i automat palnikowy jest zablokowany. Bez rozkręcenia palnika nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny usterki. Możemy jednak założyć że usterka automatu miała charakter przejściowy i być może należy kocioł zresetować.
Po lewej stronie od wyświetlacza jest specjalny przycisk R - reset. Przycisk zaznaczony litera C na zdjęciu obok. Jeżeli to pomoże to trzeba się zastanowić kiedy był przeprowadzany ostatni serwis tego kotła gazowego Viessmann. Jeżeli minęło więcej niż rok należy rozważyć zlecenie konserwacji kotła bo prawdopodobnie usterka automatu powróci a kocioł już nie będzie się chciał zresetować.
Przyczyna usterki automatu palnikowego i błędu F3 - brak serwisu kotła.
W opisywanym przypadku kocioł nie miał serwisu przez ostatnie 2 lata. Klient resetował go parę razy przed wezwaniem serwisanta. Wielokrotne resetowanie i brak konserwacji doprowadziły do zalania komory spalania. Woda zamoczyła elementy zapłonowe i nie był możliwy poprawny zapłon. podczas serwisu pieca czyścimy dokładnie przestrzenie odpływowe kondensatu aby takie zalanie było niemożliwe.
Standardowa konserwacja polega również na dokładnym czyszczeniu elektrody zapłonowej i jonizacyjnej. O standardowym serwisie takiego kotła gazowego pisaliśmu w artykule - TU. To ona odczytuje prąd jonizacji i odpowiada za poprawny zapłon. Elektroda powinna być czysta i nie dotykać izolacji palnika. Wilgoć może powodować upływność prądu do obudowy kotła i odpowiadać za fałszywy komunikat o obecności płomienia przed startem palnika.
Aby uniknąć problemów z zapłonem zlecenie regularnych serwisów swojego pieca gazowego Viessmann. Jeżeli konserwacja dotyczy Wrocławia - chętnie pomożemy. Serwis można zlecić kontaktując się z nami telefonicznie.