Poniżej przedstawiamy przebieg naprawy kotła gazowego Viessmann Vitodens 222 - W. Wesja kotła WS2A. Model pieca produkowany w latach 2007 - 2009.
Opis serwisowanego kotła gazowego.
Vitodens 222 - w jest kotłem gazowym kondensacyjnym z ładowaniem warstwowym. Ładowanie warstwowe jest sposobem grzania wody użytkowej za pomocą wymiennika płytowego. Takie rodzaj podgrzewu wody zapewnia dużą wydajność kotła przy grzaniu wody. Mimo zwiększonej wydajności kocioł ma małe gabaryty. Jest większy od standardowego wiszącego kotła dwufunkcyjnego ale mniejszy od kotła z zasobnikiem zewnętrznym.
Serwis i konserwacja takiego modelu kotła w dużej mierze jest skomplikowana. Ma on dwie pompy obiegowe i rozbudowany układ hydrauliczny.
Typowe naprawy kotła Vitodens 222 - W.
Naprawa Vitodens 222 polegająca na wymianie wymiennika.
Tak jak pisaliśmy powyżej podgrzewanie wody użytkowej w tym modelu Viessmann odbywa się za pomocą wymiennika płytowego fotografia obok. Wymiennik po wielu latach eksploatacji pokrywa się osadem kamienia kotłowego. Osad jest dość ciężki do usunięcia w warunkach domowych. Jeżeli podczas naprawy lub konserwacji kotła Vitodens 200 stwierdzimy zakamienienie należy wymienić wymiennik płytowy na nowy lub odkamieniony. Odkamienianie wymiennika można przeprowadzić za pomocą pompy z kwasem. Z reguły takich czynności serwisowych nie robimy w domu u Klienta.
W opisywanym przypadku podczas serwisu kotła Viessmann na terenie Smolca - koło Wrocławia stwierdzono niedrożność wymiennika ciepła. Jest to częsty problem w miejscowościach z tzw twardą wodą. Kamień osadza się na wymienniku ciepła i skutecznie wprowadza kocioł w stan awarii.
Czujnik temperatury Vitodens 222 do wymiany.
Uszkodzenie czujnika temperatury powoduje że kocioł nie grzeje wody do mycia. Konstrukcja czujnika temperatury nie pozwala na jego naprawę. Jest to odlew mosiężny w formie naboju z uszczelnieniem. W środku odlewu jest element termoczuły. Naprawa kotła polega na wymianie czujnika.
Naprawa układu dopuszczania wody w Vitodens 222.
Zawór dopuszczania nie ruszany przez wiele miesięcy ma tendencję do porośnięcia kamieniem. Uniemożliwia to dopuszczenie wody do kotła. Kocioł gazowy powinien pracować na ciśnieniu około 1,5 bara. Eksploatacja kotła z ciśnieniem 0 bar często prowadzi do kosztownych napraw.
Kocioł Vitodens 200 serwisowany i naprawiany w okolicy Wrocławia był zaniedbany.
Od dłuższego czasu źle grzał wodę do mycia ze względu na zakamienienie. Przed naprawą pracował na niskim ciśnieniu co prowadziło do przegrzań. W ten sposób został uszkodzony czujnik temperatury. Dopiero jak zupełnie się zepsół wezwano serwis celem naprawy i konserwacji pieca.