W kotle Vitopend 100 w wersji WH1D produkowanej od 2010 zamontowano wyświetlacz. Bardzo ułatwia to diagnozowanie błędów kotła na odległość i przybliżenienie kosztów przyjazdu serwisu. Oprócz błędu F5 do najczęstrzych napraw w tym kotle gazowym należy:
- przy błedzie F2 płukanie wymiennika lub rozruszszanie wirnika pompy
- przy błędzie F4 konserwacja i czyszczenie elementów zapłonowych,
- bez błędu, gdy nie podejmuje pracy na grzanie wody - wymiana czujnika temperatury wody,
- bez błędu, gdy stale trzeba dopuszczać wody - uzupełnienie naczynia lub wymiana zawory bezpieczeństwa.
Kociol jest mało awaryjny i nawet zaniedbany działa latami.
W kotle gazowym Vitopend 100 błąd F5 oznacza brak wykrycia przepływu odpowiedniej ilości spalin przy starcie kotła gazowego.
Przyczyn błędu F5 nie da się zdiagnozować przez telefon. Trzeba przyjechać na miejsce i sprawdzić jak zachowuje się kocioł.
Błąd związany z niedrożnym kominem.
Jeżeli wentylator startuje ale kocioł Vitopend nie ma możliwości odprowadzenia spalin pojawi się błąd F5. Trzeba upewnić się, że nic nie wpadło do komina. Czasem wpadają tam wróble lub inne ciała obce i blokują odpływ spalin.
Uszkodzenie presostatu.
Presostat mierzy ciśnienie sprężu powietrza wytwarzanego przez wentylator. Jeżeli wentylator rusza ale strumień spalin jest za mały aby spowodować zamknięcie obwodu presostatu Vitopend zgłosi błąd F5.
Uszkodzenie wentylatora.
Taka usterka kotła Viessmann jest rzadka. Jezeli dochodzi zasilanie do wentylatora ale on nie startuje uszkodzony jest silnik wentylatora.
Uszkodzenie płyty głównej.
Płyta główna odpowiedzialna jest za sterowanie wentylatorem. Jeżeli nie podaje zasilania na wentylator Vitopend wskaże błąd F5.
O wymianie płyty głównej Vitopend pisaliśmy TU.
Czasami sprawy czysto konserwacyjno serwisowe rozwiązują problem błędu F5.
Nic nie pomogło? Wezwij serwis Viessmann Wrocław - kliknij TU!